„EuroSkills Gdańsk 2023“ yra aštuntasis kas dvejus metus vykstantis „EuroSkills“ konkursas – didžiausias su profesiniu mokymu ir įgūdžių tobulinimu susijęs renginys Europoje. 600 kvalifikuotų jaunesnių nei 25 metų specialistų iš 32 šalių dalyvauja 43 skirtingų įgūdžių ir profesijų konkursuose.

Rugsėjo 6-9 d. mūsų mokymo centro mokytojos vyko stebėti ir pasisemti patirties. Mokytojos stebėjo su savo mokymo sritimi susijusias rungtis, mokinių paruošimą, teisėjų darbą, paruoštas erdves ir parsivežė idėjų, kurios pravers ruošiant mūsų centro mokinius konkursams, organizuojant konkursus Centre bei rengiantis teisėjavimui.

Virėjų rungtis

Kaip pasakoja profesijos mokytoja Sonata Tutlienė, virėjo rungtyje dalyvavo atstovai net iš 24 Europos šalių. Kiekvieną šalį rungtyse atstovauja ne tik profesinių mokyklų mokiniai ar absolventai, bet ir profesijos mokytojas ar tos specialybės atstovas-profesionalas, dar vadinamas ekspertu. Šie ekspertai tuo pačiu yra ir teisėjai. Besiruošdami teisėjauti, atvykę ekspertai laiko egzaminą iš Euroskills konkurso taisyklių, vertinimo kriterijų bei užduočių turinio suvokimo. Virėjo konkursas trunka apie 15 val. t.y. 3 dienas po 5 val. Šių metų konkurse dalyviai gamino žuvienę, veganišką užkandį, tortilijas, „Velingtoną”, kroketus, desertą (6 privalomos užduotys). Buvo ir 7 papildoma užduotis, kurios metu reikėjo identifikuoti 25 prieskoninių žolelių rūšis.

„Euroskills konkursas yra tarsi profesinio mokymo olimpiada, į jį susirenka aukščiausią profesinį pasirengimą turintys dalyviai“ – teigia profesijos mokytoja.

Padavėjų rungtis

Padavėjų arba restorano aptarnavimo (ang. Restaurant service) konkurso rungtys labai sudėtingos, bet tuo pačiu įdomios ir reikalaujančios daug įdirbio ir patirties. Kiekvienas dalyvis atlieka net 15 skirtingų užduočių. Didžiausias dėmesys, pasak profesijos mokytojos ekspertės Kristinos Česlevičienės, skiriamas restoraniniam aptarnavimui, darbui prie svečio stalo, kai patiekalai baigiami ruošti ir porcijuoti svečio akivaizdoje.

„Kas labiausiai žavėjo šiose rungtyse – tai dalyvių demonstruojami puikūs profesiniai darbo įgūdžiai bei gebėjimas laviruoti stresinėse situacijose nepaisant didžiulio jaudulio“ – prisimena mokytoja K. Česlevičienė.

Konditerių rungtis

Konditeriai konkurso metu savo profesinius gebėjimus demonstravo atlikdami užduotis tris dienas po 8 valandas. Kaip pasakoja profesijos mokytoja ekspertė Rasa Virginija Venterienė, užduotys iš tiesų buvo labai įvairios, bet kartu ir sudėtingos – nuo figūrėlių lipdymo, tortų puošimo, desertų, saldainių, pyragaičių gaminimo ir dekoravimo iki šokoladinių skulptūrų kūrimo. Konditerių rungtyse visus labiausiai žavėjo Prancūzijos atstovas.

Tuo tarpu duonos ir pyrago gaminių kepėjai varžėsi dviem pogrupiais ir dirbo dvi dienas po 5 val., o paskutinę dieną – 3,5 val. Jie per šias tris dienas atliko net 11 užduočių – gamino bandeles, pynes kepė keksus, rugines ir kvietines duonas bei bagetes. Netgi gamino skulptūras iš duonos tešlos!

„Dalyvavimas tokiame konkurse yra didžiulė sėkmė. Euroskills konkurse gali dalyvauti tik savo šalyje laimėjęs konkursą atstovas. Tačiau norint laimėti, reikalinga didelė fizinė ir psichologinė ištvermė, geras profesinis pasiruošimas“ – teigia mokytoja R. Venterienė. Ir priduria: „Besirengiant konkursui svarbų vaidmenį vaidina glaudus bendradarbiavimas su įmonėmis ir jose dirbančiais profesionalais. Dažniausiai tai ir lemia sėkmę tokio tipo konkursuose“.

Mėsininko rungtis

Profesijos mokytoja metodininkė Edita Guobienė Euroskills konkurse stebėjo mėsininko rungties dalyvių profesionalumą. Dalyviai privalėjo tiksliai skirti mėsos rūšis, kilmę ir kokybę. Jie atliko 5 užduotis. Visos šios užduotys buvo orientuotos į vieną tikslą – paruošti mėsą prieš ją apdorojant ar ruošiant konkrečiam patiekalui. Procesą sudarė pirminis atšaldytos skerdenos dalių išpjaustymas ir antrinis išpjaustymas (iš anksto apdorotos mėsos paruošimas pagal užsakymą).

„Šiose rungtyse labai svarbu buvo šiuolaikinių mėsos pramonės tendencijų išmanymas ir inovatyvumas – dalyviai turėjo demonstruoti tiek kulinarijos madų, technologinių naujovių išmanymą bei stebinti naujais mėsos perdirbimo ir gamybos būdais“ – įspūdžiais dalijasi mokytoja.

Daugiau apie Worldskills: https://worldskills.org/what/
Daugiau apie Euroskills Gdansk: https://euroskills2023.org/